Yurdagül BAŞARSLAN

Sanatçı, 1954 yılında Hacıbektaş’ta doğdu. Nevşehir Kız İlk Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Anadolu’nun birçok ili ve ilçesinde İlkokul Öğretmeni olarak çalıştı.  Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Resim/Grafik Bölümü mezunudur. Mürşide İÇMELİ ve Mustafa AYAZ’ın öğrencisidir.  

Ankara Kurtuluş Lisesi’nde uzun yıllar Resim ve Sanat Tarihi Öğretmeni olarak görev yaptı. 1984 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle yaz tatilinde turist olarak Fransa’ya gitti ve daha sonra Strasbourg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nde çalıştı. Sonra emekli oldu.

“Türk ve Avrupa kültürlerini fırçasıyla tuvallerine nakış gibi işleyen Yurdagül BAŞARSLAN, Fransa, Almanya ve Lüksemburg’da çok sayıda kişisel sergi açtı.”

Görev yaptığı zamanlarda dahi resim çalışmalarını bırakmayan Sanatçı, Avrupa Konseyi başta olmak üzere birçok kişisel sergi düzenlemekte, ayrıca galerilerde eserleri sergilenmektedir.

Resimlerinde soyut bir anlayışı benimseyen BAŞARSLAN, halen bu anlayışta resimler yapmaya devam etmektedir. Doğa temalı özellikle de çiçek desenli resimler de yapan Sanatçı, Fransa’da yaşamaktadır.