UNESCO 2021-Hacı Bektaş Veli Yılı

UNESCO 2021 YILI PROGRAM AFİŞİ

UNESCO, 40. Genel Konferans kararıyla Ülkemizin önerisi Azerbaycan, İran İslam Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750.Yıl Dönümü’nü Anma Programına aldı.

“UNESCO tarafından 2021 yılı tüm dünyada Hacı Bektaş Veli Yılı ilan edilmiştir.”

Hacıbektaş Belediye Başkanlığı tarafından “UNESCO Hacı Bektaş Veli Yılı” ile ilgili olarak “IRKÇILIĞA HAYIR” teması hazırlanmıştır. Hacı Bektaş Veli öğretisinin temelini; “hoşgörü” “sevgi” “barış” “dostluk” ve “toplumsal eşitlik” oluşturmaktadır.

HACIBEKTAŞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI AFİŞİ

“2021 Yılı, Hacı Bektaş Veli’nin 750. Vefat Yıldönümüdür.”

“Hacı Bektaş Veli’ye göre, İnsan bir sevgi varlığıdır, tanrısal niteliklerle donatılmıştır. Başarının ilk aşaması kişinin kendisini tanıması ve sevmesidir; çünkü insan kendisinde tanrısal bir öz taşır ve kendisini seven insan, Tanrıyı da sever.

İnsan yaşadığı ortamda bağımsız bir varlıktır. Onun görevi alçakgönüllü davranmak, özünü arındırmak, olgunlaşmak, gösterişten uzak durmak ve içini tanrı sevgisiyle doldurmaktır. İnsani bedenler amaç için sadece birer araçtır. Bu nedenle insanları kadın-erkek diye ayırmak, ya da sosyal konumlarına veya ırklarına bakarak küçük görmek yapılabilecek en büyük yanlıştır. Kadın-erkek tüm insanlar eşittir. Aradan geçen bunca zamana karşın Hacı Bektaş Veli’nin düşünceleri hala geçerliliğini korumakta ve insanlığın yolunu aydınlatmaya devam etmektedir.”

“Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde..” (Hacı Bektaş Veli )

“Aslanla, ceylan dosttur kucağımızda..” (Hacı Bektaş Veli)