KARABURNA ÜZÜMÜ

Kapadokya Bölgesi, eski çağlardan beri üzüm yetiştiriciliğinin yapıldığı en önemli merkezlerden biridir ve günümüzde de bu önemini halen korumaktadır. Hacıbektaş da üzüm yetiştiriciliğin yapıldığı önemli bir merkezdir. Hacıbektaş’ın üzümü ile en meşhur köyü Karaburna’dır. Karaburna’da yoğun olarak üzüm yetiştiriciliği yapılmaya devam etmektedir. Karaburna’nın en bilinen siyah üzümünün cinsi Kara Dimrit’tir.

Dimrit haricinde Emir, Parmak üzümü, Ahmet bey, Kalecik karası, Çavuş üzümü, Kayseri buludu, Keten gömlek, Göğcek, Mercan üzüm, Cabernet sauvignon ve Beyaz dimrit üzümleri de yetiştirilmektedir. Karaburna köyü haricinde Karaburç, Akçataş ile Çivril köylerinde ve Çayırbağ çiftliğinde de üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Yakın zamana kadar Hacıbektaş merkezde de yoğun olarak üzüm yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinmektedir. Üzüm yetiştiriciliği zaman içinde terk edilmiş, üzüm bağları ya olduğu gibi bırakılmış ya da sökülerek ekim-dikim işleri için tarlalara dönüştürülmüştür.

“Hacı Bektaş Veli Dergahı zamanında üzüm yetiştiriciliğinin yapıldığı başlıca yer Dedebağı’dır”

Karaburna üzümü, yazın yaş olarak Hacıbektaş pazarında satıldığı gibi kış mevsiminde de kuru üzüm ve pekmez olarak satılmaktadır. Çarşamba günü pazarda ve diğer günler PTT binası önünde yaş ve kuru üzüm satışı gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca, üzümden pekmezin yanı sıra şarap da yapılmaktadır ve Karaburna’da şarap fabrikaları bulunmaktadır. Ülkemizin en güzel şarapların yapıldığı yerlerin başında gelen Hacıbektaş, şarabı ile meşhurdur.

“Hacıbektaş’a geldiğinizde yaş-kuru üzüm, pekmez ve özellikle şarap almayı unutmayın!”