Tolga KAYA

Sanatçı, 1977 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Hacıbektaşlıdır. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Koro Bölümü’nde bir süre müzik eğitimi aldı. Yaklaşık 24 yıldır profesyonel olarak müzikle ilgilenen Tolga KAYA, Ankara’da belirli mekanlarda aralıksız canlı müzik performansları sergilemeye devam etmektedir.

“ Tolga KAYA, 2017 yılında 8 eserden oluşan “SÖZ” isimli ilk solo albümünü yayınladı.”

“5+1” isimli müzik grubu ile ülkemizin farklı şehirlerinde konserler vermeye devam eden Kaya’nın, birçok klip çalışması dijital platformlarda yayınlanmaktadır. Genelde Türk Halk Müziği eserlerini seslendiren Sanatçı, özgün müzik eserlerini de severek icra etmektedir.

Tolga KAYA, müziğin yanı sıra uzun yıllardır şiirle de ilgilenmektedir. Lirik ve toplumsal şiirler yazan sanatçının yazmış olduğu şiirleri farklı dergilerde yayınlanmıştır. Bunun yanı sıra şiirleri TV dizilerinde de seslendirilmiştir. Sanatçının yazmış olduğu “Belirtisiz Kadın Tamlaması” isimli şiir kitabı ise 2021 yılında raflardaki yerini almıştır.

“Belirtisiz kadın tamlamasısın artık her şeyden önce sen; söyler misin, bu aşktaki anlatım bozukluğu muyum ben?” (Belirtisiz Kadın Tamlaması Şiir kitabından)

Sanatçı, ekibi ile birlikte 2020 yılında yapılan “Hacıbektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri”nde sahne aldı. Ayrıca geçmişten beri birçok sosyal yardım projesine müziğiyle destek olmaya devam etmektedir.

“Tolga KAYA, “Beni Saklandığım Yerden Çıkar” isimli Single çalışmasını 2020 yılında yayınladı.”