TİRİT

Tirit kelimesi Farsça bir kelimedir. Yörelere göre içine çok farklı et çeşitleri konulabilir. Tiritin kaz, ördek, tavuk, inek, koyun eti ile yapılan çeşitleri vardır. Tirit, Papara ve Orta Asya’da yapılan Beşbarmak yemeği ile benzerlik göstermektedir.

Hacıbektaş’ta tirit; kurutulmuş domates, sızgıt et ya da kuşbaşı et ile yapılır. Önce kırmızı domatesler yıkanır ve ortadan ikiye kesilir, üzerlerine tuz ekilerek güneşte kurumaya bırakılır. Domatesler kuruduktan sonra toplanır ve kışın yemeğini yapmak için muhafaza edilir.

Tirit yapılacağı zaman kurutulmuş domatesler, içi sulu dolu bir kaba alınır ve yumuşamaya bırakılır. İyice temizlendikten sonra küçük küçük dilimlenir. Sonra 3-4 baş soğan ince ince doğranır ve bir tavada tereyağı ile birlikte kavrulur. Daha sonra dilimlenmiş domatesler de tavaya bırakılır ve karıştırılır. Sonra içine sızgıt et ya da kuşbaşı et konularak bir müddet pişirilir.

Bir tencereye su ve hazırlanan karışım konularak kaynamaya bırakılır. Tirit, az sulu bir yemek olduğu için suyunun çok olmamasına dikkat edilir. Sonra içine tuz, karabiber ve pul biber konulur. Domateslerin aroması kurutulmasından kaynaklı yoğun olduğu için fazla baharat kullanılmamasına dikkat edilir. Tirit yapılırken içine isteğe göre kurutulmuş patlıcan ve fasulye de konulabilir.

Yarasın…