Mustafa ERMİŞ

1951 yılında Hacıbektaş’ta doğdu. Aslen Hacıbektaş’ın Aşıklar Köyü’ndendir. 1969-1995 yılları arasında Devlet Memuru olarak çalıştıktan sonra Kırklareli Kadastro Müdürlüğünden emekli oldu.

ERMİŞ, şiirle ortaokul yıllarında tanıştı ve ilk şiir kitabı olan “Derin İzler” adlı kitabında, çocukken yazdığı şiirleri hiç düzeltmeden yayınladı. İlk defa 1973 yılında, 14 Eylül Gazetesi ile basın hayatıyla tanıştı. 2004-2009 yıllarında günlük yayın yapan Önadım Gazetesi’nde ve Bartın Halk Gazetesinde (Bişnev) köşe yazarlığı yaptı. Sanatçı, Kırklareli Şair Yazar ve Sanatçılar Derneği’nin kurucularından olup, aynı zamanda derneğin yönetim kurulu başkanlığını da yapmıştır. Aynı zamanda dernek çatısı altında “Biz39 Dergisi” adlı kültür sanat dergisini hazırlayıp yayınlamıştır. 

“Mustafa ERMİŞ, şiirlerinde Kul Ermiş, Abdal Ermiş ve Bektaşlı mahlaslarını kullanmaktadır. Şaire, Kul Ermiş mahlası babası tarafından verilmiştir.”

Şiirleri ve makalelerinden bazıları; Biz39 Dergisi, Pınar Dergisi, Istranca Rüzgarı Dergisi, Ozan Ağacı Dergisi, Gezgin Dergisi, Cep Sanat Dergisi, Hacıbektaş Dergisi, Türkiye Sevdası Dergisi, Çağrı Dergisi ve Sarı Zeybek Dergisi’nde yayınlandı. Ermiş’in, yine bazı okul gazetesi ve dergileri ile 14 Eylül, Önadım, Kırklar Haber, Yeşilyurt, Söke Expres ve Bartın Halk Gazetesi’nde köşe yazıları, makaleleri ve şiirleri yayınlanmıştır. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ili ve ilçelerinde çıkan yerel gazetelerde de yazıları yayımlanmaya devam etmektedir.

“Sanatçı eserlerinde, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, edebi, geleneklerini, göreneklerini, maddi ve manevi zenginliğini (Somut olmayan Kültürel Miras) anlatmaya çalışmıştır. Yaşadığı coğrafyada günümüzün insanının bildikleriyle yetinmeyip, hızla değişen koşullarda kendini yenileyebilen, özgür, barışçıl, insancıl, hoşgörülü olmasını ve toplumuyla bütünleşmiş, kendi kişiliğini geliştirirken her insanın gelişmesine de çalışan toplumsal bir varlık olmak için insan olmanın gereğini bilmesini işlemiştir. Halk Şairi olarak çevreden ulusallığa ve oradan da evrenselliğe halkını taşıma görevini eserlerinde vermeye çalışan Şair, kendi yaşadığı toplumun bilgilerini içselleştirmiş ve geçmişten geleceğe köprüler kurarak birikimlerini okuruyla her zaman paylaşmak düşüncesindedir.”

Sanatçı, Cem TV ve Rumeli TV’ de kültür sanat programlarına şair olarak katılmış ve Serhat FM adlı yerel radyoda “Şimdi şiir zamanı” adlı programı hazırlayıp sunmuştur. Ermiş, Kırklareli’nde ilk defa Kırklareli Şair Yazar ve Sanatçılar Derneği ile ve Kırklareli Belediyesi ortaklaşa Ulusal Şiir Yarışması’nı düzenlemiştir.

Sanatçı, “Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri” çerçevesinde şiir dalında birçok kez ödüle layık görülmüştür;

2004’de “Aydınlığın Türküsü” adlı eseriyle İkincilik

2006′da “Fakiri Meydanda Doğurdular” adlı eseriyle Mansiyon

2009’da “Uzaklığın Belgesi” adlı eseriyle Birincilik

2011’de “İbadetin Bineği” adlı eseriyle İkincilik

2012’de “İnsanı Keşfe Çıkalım” adlı eseriyle İkincilik

2013’de “Savat” adlı eseriyle Birincilik

2014’de “Yeniden” adlı eseriyle Mansiyon

2016’da “Aşk İle” adlı eseriyle İkincilik

“Eserlerinde milli hafızaya ait halkiyatın meydana gelişinde insanların duyuş anlayışlarıyla bina ettikleri kültürü; onların evlatlarına uyarıcıların gösterdiği gibi yeniden hatırlatmaya çalışarak, kendi toplumlarının gelenek, görenek ve törelerini kaynak olarak zenginleştirme yolunu seçmiştir. Yazılarında ve şiirlerinde ana tema: Hak, aşk, halk, insan sevgisi, onurlu yaşamak, dört unsur, doğa, özgürlük ve barıştır. Çoğunlukla toplum bilincini işleyen biri olarak tasavvufi esintiler eserlerinde çoğunluktadır. Halk Şairini ve eserlerini olgunlaşmış alıç ya da ahlat meyvesinin tadına benzetmektedir. En doğru lezzet ondadır. Çünkü gerçek şair böyle yaşar, böyle yaşlanır. Gerçek, yaşamın ta kendisidir. Ona göre gerçek şair, ateşi kucaklayan, “İNSANI SU İLE SUYU HAK’K İLE YIKAYANDIR”

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 26 Aralık 2014 tarihinde Ankara Milli Kütüphane’de gerçekleştirilen SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS TAŞIYICILARI: Halk Ozanları, Âşıkları,  Şairleri ve Zakirler Değerlendirme Kurulunun kararları sonucu (20) Sanatçının Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’ne kayıtlarının yapılmasına karar verilmiş ve Mustafa ERMİŞ’e de Halk Şairi / Ozan“SANATÇI TANITIM KARTI” verilmesi uygun görülmüştür.

Yurtiçi ve yurtdışında da resim sergileri açan Sanatçı, 55.Ulusal 29. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerinde (10 Ekim 2018) Türk Gölge Oyunu “Pazyryk’tan Kırklareli’ne Karagöz” Yağlıboya Resim Sergisi”ni açmıştır.

YAYINLANMIŞ ESERLERİ

Derin İzler – Şiir / 2003

Uzun Yol – Şiir / 2006

İğnenin Yıldızı -Araştırma / 2008 Türk Halk Edebiyatında Yakıştırmalar

Gül Düşün / Gül Söyle-Şiir / 2010

Her İnsan Bir Öyküdür / 2011 Anlatan: Memiş Çavlan

Elmacıklı Hasan – Biyografik Roman / 2011

Biz39 Dergisi (Kültür Sanat Dergisi)

Türk Gölge Oyunu Pazyryk’tan Kırklareli’ne KARAGÖZ (kitap)

Türk Gölge Oyunu Pazyryk’tan Kırklareli’ne (Karagöz Yağlıboya Resim Sergisi Koleksiyonu) Yağlıboya Resim Sergisi Koleksiyonu