Kazım KALAYCI

1975 yılında Hacıbektaş’ta doğdu. 1985 yılında Almanya’dan izne gelen babasının hediye olarak Edirne’de almış olduğu saz, sanatçının yaşamında yeni bir sayfa açtı. Kazım Kalaycı’nın saz öğrenme merakı, müzik tutkusunu artırdı. Bu tutkusunu devam ettirmek, sanatını daha da ilerletmek için önce “Hacıbektaş Semah Ekibi” içinde yer almaya başladı. Ancak, 1990 yılında Almanya’ya gidince müzik çalışmalarına 5 yıl ara vermek zorunda kaldı.

1990 yılında yapılan “Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri”nde Hacıbektaşlı gençlerden oluşan müzisyen arkadaşları ile yer alarak ilk sahne deneyimini yaşadı. Kalaycı, Tekin BEKTAŞ yönetimindeki “Türkü Yolu” grubu ile Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerinde zaman zaman sahne almaya devam etmektedir.

“Kazım KALAYCI, TRT Amatör Ses Yarışması’nda yaklaşık 60.000 kişinin katıldığı ön elemeleri geçerek, 2004 yılında 7.sini düzenlenen Geleneksel Avrupa Türk Halk Müziği Yarışması’nda 1. oldu.”

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ve Ülkemizin birçok ilinde düzenlenen konser programlarında, sosyal yardım projelerinde yer alan Kazım KALAYCI, 2008-2009 yıllarında Kanal Avrupa’da yayınlanan “Serçeşmeden Nefesler” TV programını hazırlayıp sundu. 2012 yılında Büyük Ozanımız Musa EROĞLU ve yapımcı Ahmet ÖZGÜL’ün birlikte yönettiği “ÇİSİLTİ” isimli ilk solo albümünü yayınladı. Albümünde yer alan “Vay beni beni” isimli eserine klip çekti. Sanatçı, 2019 yılında “Asrın Türküleri” isimli TV programını hazırlayıp sundu.

Sanatçı, memleketi Hacıbektaş’ta düzenlenen sosyal yardım projelerinde, Mahsuni Şerif’i Anma Etkinliklerinde ve 29 Ekim Cumhuriyet balosunda sahne aldı.

Sahne aldığı programlarda Türk Halk Müziği eserlerini seslendiren Kalaycı, halen “Grup Vitrin” ile birlikte sahne almakta olup, konserlerine ve bar programlarına devam etmektedir.