Füze SÜMER

Sanatçı, Hacıbektaş’ta doğdu. İlkokuldan ortaokula kadar gitar, bağlama eşliğinde solist olarak; Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve farklı etkinlerinde sahne aldı. Sümer, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Ana Sanat Dalı Fagot Bölümü (Lise), Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Ana Sanat Dalı Fagot Bölümü (Lisans), Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Ana Sanat Dalı Fagot Bölümü ( Yüksek Lisans) mezunudur.

1988 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Orkestra Sanatçısı olarak göreve başlayan SÜMER, halen orkestra sanatçısı olarak fagot çalmaktadır. Ankara Devlet Opera ve Balesi ile birlikte çeşitli ulusal ve uluslararası festivaller ve turnelere katılan sanatçı, hukukçu, yazar, ressam ve besteci Ertuğrul Oğuz Fırat’tan çağdaş müzik dersleri alarak eserlerinin CD kayıtlarında hem çalıp hem de organizatörlüğünü yaptı.

“Füze Sümer, 16 Ağustos Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinliklerinde ‘Yunus Diye Göründüm Oratoryosu’nda sahne aldı”