EV SALÇASI

Hacıbektaş’ta eskisi gibi ev salçası yapılmıyor olsa da kışlık hazırlığını yapan evlerin birkaçında nadiren de olsa ev salçası yapılmaktadır. Eskiden olduğu gibi günümüzde de ev salçası yaparken domates tercih edilmektedir. Ev salçası yapılacağı zaman salçalık domatesler yıkanır, iri iri doğranır ve büyük bir kazan ya da demir leğenin içine konur. Doğranmış domatesler, odun ateşinde 1 saat kadar börtlenir (haşlanır). Sonra domatesler kabuklarından ayrılması için kevgirden geçirilir. Bir kez de domatesin suyu ve özünde kalan çekirdeklerinden ayrılması için tel elekten geçirilir. Daha sonra domatesin özü tekrar kazana konulur ve yüksek ateşte kaynamaya bırakılır. 4-5 saat kaynatılır ve sık sık karıştırılır.

Sonra kazan ateşten alınır ve tuzu eklenir. Hazırlanan salça tepsi ve sinilere dökülerek güneşte 1-2 gün kurumaya bırakılır. Bu esnada kaşık ile tepsilerdeki salça yine sık sık karıştırılır ve iyice koyulaşınca cam kavanozlara konulur. Artık, salça kullanıma hazır hale gelir. 50kg domatesten yaklaşık 8-10 kg salça elde edilir.

Domates salçası

Biber salçası yapmak için de salçalık kırmızıbiber kullanılır. Biberler yıkandıktan sonra sapları ve çekirdekleri alınır. Et makinesinde çekilir ve tuzu atılır. Daha sonra çekilmiş biberler kazana konulur ve yüksek ateşte kaynamaya bırakılır. 4-5 saat kaynatılır ve sık sık karıştırılır. Sonra kazan ateşten alınır ve tuzu eklenir. Tepsi ve sinilere dökülerek güneşte 4-5 gün kurumaya bırakılır. Bu esnada kaşık ile tepsideki salça yine sık sık karıştırılır ve iyice koyulaşınca cam kavanozlara konulur. Artık, salça kullanıma hazır hale gelir. 50kg domatesten yaklaşık 8-10 kg salça elde edilir.

Biber salçası

Yarasın…