Ayhan YAĞIZ

Sanatçı, 1991 yılında Hacıbektaş’ta doğdu. YAĞIZ, liseyi Kırşehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde okudu. Lise döneminde birçok ses ve saz yarışmasında Türkiye dereceleri aldı. Sanatçı, müzik bilgisini geliştirmek ve eğitimini devam ettirmek için Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’nda okudu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Müzik Öğretmeni olarak çeşitli kurumlarda görev yaptı. YAĞIZ, Türk Halk Müziği Sanatçısı olarak birçok TV programı yaptı, müzik kanallarına konuk oldu. Ülkemizde en çok izlenen yarışmaların başında gelen “O SES TÜRKİYE YARIŞMASI”nın 2015 yılında düzenlenen sezonunda çeyrek finale yükseldi.

” Ayhan YAĞIZ, 2018 yılında ‘Yasak’ Single albümünü ve 2020 yılında ‘Nerdesin’ Single albümünü çıkardı.”

YAĞIZ, bunun yanı sıra albüm çalışmaları içerisinde yer aldı.

*Karakuş Türküleri Albümü (Dostum deme bana ) – 2015

*Sivrihisar Türküleri Albümü (Dama çıktım yatmaya) – 2016

*Ayhani Türküler (Ender BALKIR ile düet) ( Kış Yaşadım) – 2019

“Ülkemizin her yöresine ait türküleri başarılı bir şekilde icra eden Sanatçı’nın repartuarında; doğup, büyüdüğü toprakların deyişlerini ve bozlaklarını okumak ayrı ve özel bir yer tutmaktadır.”

Sanatçı, Avrupa’nın birçok ülkesinde konserler verdi. Özellikle Alevi-Bektaşi Federasyonları ve Derneklerinin düzenlediği etkinliklerde sahne aldı, özel konserler verdi. Bununla birlikte Ülkemizin birçok şehrinde ve ilçesinde konser programlarına katıldı. Van depreminde depremzede çocuklar ve aileleri için yardım konseri verdi.

“Sanatçı, 16 Ağustos Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri programında birçok kez yer aldı ve konserler verdi.”

www.youtube.com/channel/UC8xHw3IPEiBmhGzv2nlCrOw