Hasbahçe Fidan

“Daha yeşil bir Hacıbektaş” için yola çıkan Hasbahçe Fidan, 2019 yılında Necdet ÖKSÜZER tarafından kurulmuş ve aynı yıl Hacıbektaş’ta ağaçlandırma faaliyetlerine başlamıştır.

“Hasbahçe Fidan, Hacıbektaş ilçe merkezinde bulunan kutsal ve tarihi mekanların ağaçlandırılmasını, Hacıbektaş Belediye Başkanlığı’nın çevre düzenlemesi çalışmaları çerçevesinde ortak ağaçlandırma çalışmalarını yapmayı, mezarlıkların bakımı ve ağaçlandırılması ile Hacıbektaş köy yollarının isteğe göre ağaçlandırılması çalışmalarını yerine getirmeyi hizmet edinmiştir.”

Hasbahçe Fidan, istediğiniz ağacı ya da ağaçları Çilehane ve Beştaşlar’a belirli bir ücret karşılığında dikmekte ve isimlerinizi ağaçlara künye olarak yazmaktadır. Aynı zamanda ağacınızın türü, dikildiği yer ve tarihi dijital ortamda kayıt altına alınmaktadır.

“Bununla birlikte, hiçbir ücret talep edilmeksizin 3 yıl boyunca ağacınızın bakımı yapılmaktadır ve dikilen ağacınız kuruduğu zaman herhangi bir ücret ödemeden yeniden bir ağaç dikilmektedir. Sizler de bu sayede Hacıbektaş’a geldiğinizde her zaman bir ağacınız olduğunu ve doğaya katkıda bulunduğunuzu görebilirsiniz!”

Hasbahçe Fidan, 2019-2020 yılları arasında Hacıbektaş’ta 3000-3500 adet ağaç dikmiştir. Ağaç dikilen alanlar; Çilehane&Deliklitaş, Çilehane Yolu, Beştaşlar ve Hızır Avusturya Serçeşme Parkı’dır. Çilehane&Deliklitaş kutsal alanında ağaçlandırma çalışmalarını büyük oranda tamamlamış olan Hasbahçe Fidan, 2021 yılında Beştaşlar kutsal alanının ağaçlandırma çalışmalarına yoğunlaşacaktır.

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine”

Hasbahçe Fidan, Eylül-Ekim döneminde ve ilkbahar mevsiminde ağaç dikimi gerçekleştirmektedir. İşletmede her türlü çam ağacı, Ardıç, Meşe, Akasya, Dişbudak, Akçaağaç, Ihlamur ve meyve ağaçları gibi bölge iklimine uygun ağaçların satışı ve dikimi gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda lavanta, gül, sarmaşık ve taflan gibi çit bitkilerinin satışı da gerçekleştirilmektedir.

“Hasbahçe Fidan’ın misyonu, Hacıbektaş’ı bir kent ormanı haline getirmektedir.”

“Hasbahçe Fidan, aynı zamanda Hacıbektaş Belediye Başkanlığı ile koordineli bir çalışma yürütmektedir ve Belediye Başkanlığının gösterdiği uygun yerlere de ağaç dikmektedir.

“Hacıbektaş’ta sizin de bir dikili ağacınız olsun!”

Hasbahçe Fidan’da satışı ve dikimi gerçekleştirilen ağaçların fiyatları sezon sezon değişiklik gösterebilmektedir. Doğum günü gibi özel günlerde, Hıdırellez Bayramı’nda, Orman Haftası’nda vb. anlamlı günlerde ağacınızın dikimini aynı gün ve hafta yerine getirmektedir.

Hacıbektaş halkı, okullar ve kurumlar ile birlikte ağaç dikme etkinliği yapmak projeleri arasında yer almaktadır.

“Her gün açıktır. Mesai saatleri : 07.00-19.00”

İşletme sahibi : Necdet ÖKSÜZER

Gsm : 05333060535

Adres: Bala mah. Çilehane&Deliklitaş HACIBEKTAŞ /NEVŞEHİR

(Hasbahçe Fidan, Hacıbektaş Sevgi Yolu üzerinde bulunan adresinde de hizmet vermektedir.)

Web adresi: www.hasbahcefidan.com

Instagram hesabı: hasbahcefidan