Işık ÇUHACIOĞLU

21 Haziran 1967 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Hacıbektaşlıdır. 1988 yılında üniversite öğrenimi sırasında Turan EROL, Zafer GENÇAYDIN, Hasan PEKMEZCİ, Veysel GÜNAY, Kaya ÖZSEZGİN, Sıtkı ERİNÇ ve Nihat KAHRAMAN’dan ders aldı. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü M. Zahit BÜYÜKİŞLİYEN Atölyesi’nden mezun oldu. Okul sonrası TED Koleji Lise kısmı resim öğretmenliği stajını yaptı.

Sanatçının çalışmaları arasında heykel, çizgi film animatörlüğü, Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi ilk eğitim seti olan “Senden Önce Anadolu” çocuk kitabı resimleri ve engelli çocuklar için kitap çizimi, mekânlara duvar resimleri yer almaktadır. Çuhacıoğlu, Çağdaş Sanat Merkezi’nde (ÇSM) 2000 yılından 2012 yılına kadar resim öğretmenliği yapmıştır. 1995 yılından itibaren halen kesintisiz olarak resim kursları vermektedir. Ayrıca hobi ve çocuk resim kursuda vermektedir. 250’nin üzerinde yetiştirdiği öğrencisinin üniversite eğitimi almasını sağlamıştır.

Şiirleri dergilerde yayınlanan ve kısa öykü denemeleri de olan Sanatçı, bir dönem “Bilim ve Sanat Rehberi”nde “Bir Galeri Bir Sanatçı” köşesinde yazılar yazdı. Rock Station müzik dergisi’nde “Duvardaki Tablo” köşesinde 4 yıl yazıları yayınlandı. Birçok galeri ve özel sanat merkezinde resim öğretmenliği yapmıştır.

Sanatçı, 2007 yılından itibaren bilinmeye başlanan ve kendi buluşu olan özel spatula ile yağlıboya kullanarak “SARKIT” adını verdiği kabartılı teknikle eserlerini üretmektedir. 2008 yılından itibaren TPE’de resim öğretmenliğine devam etmiştir. Sanatçı, 2011 yılında ”Yedi Rengin Işığı” sanat oluşumunu kurdu. Ankara’da kendi atölyesi “LOTUS”da halen eserlerini üretmeye devam etmektedir.

Işık ÇUHACIOĞLU, 2002 yılından itibaren memleketi Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde yapılan “Ulusal ve Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri”nde karma resim, heykel ve seramik sergileri organize etmektedir.

Vakıfbank ve Ziraat Bankası koleksiyonlarında, yurtiçi ve yurtdışında (Amerika Birleşik Devletleri, Romanya, Almanya, Hollanda, İngiltere, Makedonya, Kosova, Fransa, Belçika) eserleri bulunmaktadır. Almanya Velbert Belediye Sarayı’nda da bir eseri bulunmaktadır. Hacıbektaş Belediye Başkanlığı’nda da bir eseri vardır. Ayrıca, Makedonya HomeART’da, Ankara TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Arşivi’nde ve Konya Selçuk Üniversitesi Müzesi’nde de birer eseri bulunmaktadır.

Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi’nde sergilenen “Atam İzindeyiz” eseri

Sanatçı, Lise dönemi dahil bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında 25 kişisel sergi ile 100’ün üzerinde karma sergi, fuar ve etkinliğine katılmıştır. Çuhacıoğlu’nun, sarkıt tekniğinde yaptığı “Karanlıktan Aydınlığa Türkiye, Atam İzindeyiz” adlı eseri Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sanatçı, “22 Aralık 2019 tarihinde Atatürk’ün Hacıbektaş’a Gelişi’nin 100.yılı” kutlamaları çerçevesinde Atatürk Evi Müzesi’nde “Kahveci Dervişin Kapıları ( 4 Kapı 40 Makam)” konulu kişisel bir Resim Sergisi düzenlemiştir.

Sanatçı, BRHD ve HEKDER üyesidir.