Hülya YÜCEL

Sanatçı, 1963 yılında Hacıbektaş’ta doğdu. YÜCEL, Hacıbektaş’ta ortaokulda okurken resim öğretmeni Ümit SARIASLAN’ın ve lisede de resim öğretmeni Mithat BEKTAŞ’ın yönlendirmesi çerçevesinde resme yönelmiştir. 1984 yılında Gazi Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Ülkemizin farklı şehirlerinde resim öğretmenliği yaptı. YÜCEL, emekli olduktan sonra resim çalışmalarına ve sanatın diğer kollarındaki çalışmalarına ağırlık verdi. Yurtiçi ve Yurtdışında 80’e yakın karma sergi, çalıştay ve festivallere katıldı.

“Uluslararası Barış Kuşağı çalışmasını sevgi, dostluk ve barışa çağrımızdır teması üzerinden, 2017 yılında memleketi Hacıbektaş’ta organize etmiştir.”

Yurtdışında Mısır, Hindistan, Yunanistan ve Kosova’da resim çalıştaylarına katılan sanatçı, “22 Aralık 2019 Atatürk’ün Hacıbektaş’a Gelişi’nin 100. Yılı” Etkinliklerini çerçevesinde karma sergi organizasyonunu düzenlemiştir. Birçok sorumluluk projesinde de yer alan YÜCEL, 2017 yılında dünya sanatçılarının resim, kitap kapakları, albüm kapakları gibi eserlerinden oluşan 50 m uzunluğundaki bir tanıtım bayrağı ile Yunanistan Olympia, Nausa, Çanakkale ve Hacıbektaş’ta Türk-Yunan sanatçıları ile “Sevgi, Barış, Dostluk” temalı ortaklaşa bir organizasyon düzenlemiştir. Sanatçı, ayrıca Tunceli’nin Pertek ilçesinde “Gençler Sanatla Buluşuyor” organizasyonu da düzenlemiştir.

Resimlerinde soyut, figüratif konuları işleyen sanatçı, eserlerinde birçok tekniği bir arada kullanmaya çalışmıştır. Son zamanlarda ise karışık teknikte soyut çalışmalar yapmaktadır.

Sulu boya çalışmaları da olan YÜCEL, sanatın tek bir teknikle sınırlanamayacağına olan inancından dolayı fırsat buldukça fazla bilinmeyen mumlu batik çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

Şimdiye kadar 11 kişisel sergi açmış olan sanatçı, yağlı boya, akrilik boya, sulu boya ve pleksiglas üzerinde karışık teknikte çalışmalarını Ankara’da kendi atölyesi olan Bizim Atölye’de sürdürmeye ve ders vermeye devam etmektedir. Sanatçı, aynı zamanda kitap kapak tasarımları da yapmaktadır.