Gültekin Ulutaş

Sanatçı, 1966 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Hacıbektaşlıdır. 1979-1980 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Klarnet Bölümü’ne Aykut DOĞANSOY’un öğrencisi olarak girdi. Daha sonra Bülent CİVELEK ile çalışmalarına devam etti. ULUTAŞ, 1987 yılında mezun oldu ve aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün açtığı sınavı kazanarak orkestrada çalışmaya başladı. 1997 yılında yüksek lisans programını bitirdi.

Türkiye’nin birçok şehrinde oda müziği konserleri veren sanatçı Başkent Oda Orkestrası, Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Akademik Orkestrası ve Bulgaristan Shumen Senfoni Orkestrası ile solo konserler verdi.

2000 yılında Belçika’ya giden sanatçı, solo klarnetçi Eddy Vanoosthuyse ile klarnet, Patrick Beuckles ile oda müziği üzerine çalıştı. Vaalms Radyo Orkestrası, Leblanc Benelüks Klarnet Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası ile yurt içi ve yurt dışı konserleri ve CD kayıtlarında solo klarnetist olarak yer aldı. “I Solisti da Carmen Orkestrası”na solist seçilerek Belçika’da Interbrew Hall Destelbergen – Bijlok Concert Hall Gent, Concert Noble Theatre Bruxel, Flanders Expo Hall St. Denijs Westrem, Staadsschowburg Louven konser salonlarında solo konserler verdi.

10 yıl Türkiye Gençlik Flarmoni Orkestrası eğitmenliği yapan sanatçının, Anadolu Mayası, Anadolu Güneşleri (solo), Umursanmamış (oda müziği) CD kayıtları vardır. 2010 yılında kendisine yazılan Ali Hoca “Kız Kumu” klarinet konçertosunun, dünya promiyerini yaptı ve aynı eseri Bulgaristan’da da seslendirdi. Uludağ Üniversitesi DevletKonservatuarı’nın düzenlediği 2011 kış okuluna (masterclass) klarinet eğitmeni olarak katılmıştır.

Sanatçı halen Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Orkestrası’nda Klarinet sanatçısı olarak görev yapmaktadır.