Derya YILDIZ

1971 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Hacıbektaşlıdır. Yıldız, Gazi Üniversitesi Resim Bölümü mezunudur. Sanat çalışmalarının yanı sıra Çankaya Başkent Halk Eğitim Merkezi’nde görsel sanatlar eğitmenliği de yapan sanatçı, bugüne kadar 15 kişisel sergi açtı. Bununla birlikte sanat fuarları, uluslararası sanat çalıştayları ve birçok karma sergide eserleriyle yer aldı.

Son dönem eserlerinde ağırlıklı olarak çeşitli enstrümanlarla betimlediği çağdaş kadını konu alan sanatçı, kadının kendi varlık temelleri üzerine inşa ettiği çağdaş yaşamı, uyumla harmanlama kabiliyetini vurguluyor. Bu fikir altyapısına uygun olarak lekelerin yanında sağlam bir fırça deseni, sanatçının imgelemindeki kadınsal armoni arayışını tuvalde biçimlendiriyor.

“Kadın renktir, ışıktır ve sestir. Resmimin fısıldayarak bir kadın duyarlılığıyla mesajlar verebilmesi ayrı bir güzelliktir” diyen sanatçının yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Sanatçı, çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.