SEPİ PİLAVI

“Sepi”, kelimesi “serpmek”ten gelmektedir. Halk arasında “serpmek” değil de “sepmek” denildiğinden sepi, sepmek yani serpmek kelimesinin kısaltılmış hali olarak günümüze kadar kullanılır olmuştur.

Sepi pilavı yapmak için sadece bulgur kullanılır, pirinç tercih edilmez. Bulgurdan yapılan pilav, sade olabileceği gibi salçalı olarak da yapılmaktadır. Ancak sepi pilavı genelde salçalı yapılmaktadır. Pilavın içine domates-biber-soğan konulmamasına dikkat edilir.

Tandır evlerinde yapılmış olan kuru halde ki yufka ekmeklerden birkaç tanesi sofra örtüsü üzerine konulur, daha sonra el yardımı ile üzerine bir kapta bulunan su serpilir ve nemlenmesi için üzeri örtülür. Daha sonra nemlenmiş olan yufka ekmekler yemek masasının üzerine açılır ve bulgur pilavı açılan bu yufkanın üzerine dökülür. Önceden hazırlanmış ve haşlanmış olan et veya tavuk bazen de ciğer sepi pilavının üzerine yerleştirilir. Yufka ekmeğin kenarlarından bölerek pilav yenilir. Sepi pilavı, genelde yanında turşu ve soğan ile birlikte tercih edilir.

Yarasın…