MADIMAK PİLAVI (Otlu Pilav)

Madımak genelde İç Anadolu’da yaygın olarak görülen organik bir ot türüdür. Madımak ya da madımalak, ilkbaharın gelmesiyle birlikte Nisan-Mayıs aylarında elle ya da küçük bıçak yardımı ile toplanır. Toplanan madımaklar önce ayıklanır, sonra yıkanır ve ince ince doğranır. Madımak pilavı; bulgur, pirinç ve yarmadan herhangi biri ile yapılır. Bunun yanı sıra madımak, börek ve gözlemenin içinde de kullanılmaktadır.

Madımak pilavı yapılacağı zaman bir tencereye su ile birlikte doğranmış madımaklar konulur. Su kaynayıncaya kadar madımaklar haşlanır. Sonra tencere içine bir kase bulgur konulur. Tencerenin suyu çekene kadar bulgur ve madımak kısık ateşte pişirilir. Sonra tencere ocaktan alınır ve üzeri bir örtü ile kapatılarak 15-20 dk dinlendirilir. Bir tavada tereyağı, 1-2 diş doğranmış sarımsak ile birlikte pişirilir. İsteğe göre içine pastırma da konulabilir. Sonra hazırlanan karışım, tencerenin içine tuz ilavesi de yapılarak dökülür ve karıştırılır.

Tercihe göre pilavın yanında yoğurt da bulundurulur. Bazen madımak pilavı, yoğurt ile karıştırılarak yenildiği gibi tereyağının içine sarımsak koymadan, sarımsağı sonradan yoğurda katarak da yenilebilir. Ayrıca madımak pilavı yumurtalı da yapılabilmektedir. Artık madımak pilavı hazırdır ve özellikle yanında yufka ekmek ile birlikte sofraya servis edilir.

Yarasın…