KESME ÇORBA

Kesme çorba, ismini açılan hamurun ince ince kesilmesinden almaktadır. Çorba, yılın her mevsiminde yapılabildiği gibi, özellikle havaların soğuduğu kış mevsiminde daha çok yapılmaktadır. Kesme çorba, içine yeşil mercimek konulmadan yapılmamaktadır.

Bir miktar unun içine yumurta, tuz, su konulur ve hamur haline getirilinceye kadar yoğrulur. Hamur, tek tek beze (yumak şeklinde) olarak hazırlanır. Bezeler oklava ile ekmek tahtasında açılır. Açılan erişte hamuru sac üzerinde kısık ateşte hafifçe pişirilir. Sacdan alınan hamurlar ekmek tahtası üzerinde şeritler halinde kesilir. Sonra hamur şeritleri üst üste konulur ve bir elimiz hamur şeritleri üzerine hafifçe bastırılır ve diğer elimizle bıçağı kullanarak hamur şeritleri erişte şeklinde ince ince kesilir. Kesilen hamur taneleri bir örtü üzerine serilir ve ev ortamında 2-3 gün kurutulur. Kurutulan kesmeler, kavanoz ya da saklama kaplarına konulur.

Kesme çorba yapılacağı zaman önce bir kase yeşil mercimek haşlanır. Bir tencereye su konulur, kaynamaya yakın suyun içine haşlanmış mercimek ile bir kase kurutulmuş kesme hamur konulur ve kaynatılır. Sonra kesmeler, hamur olmadan ateşten alınır. Bir tavada tereyağı, salça, nane, tuz ile karıştırılarak çorbanın sosu hazırlanır. Hazırlanan sos, tencerenin içine konulur ve karıştırılır. Artık çorba hazırdır ve sofraya servis edilir. 

Yarasın…