HACIBEKTAŞ ŞARABI

Hacıbektaş şarabı olarak ünlenmiş olan şişe şarabın üretim merkezi Hacıbektaş’ın Karaburna köyüdür. Hacıbektaş’ın ve birçok köyünün özellikle de Karaburna’nın toprağı ve iklimi üzüm yetiştiriciliğine oldukça uygundur. Hacıbektaş’ta üzüm yetiştiriciliğin en yoğu yapıldı yer Karaburna’dır. Karaburna’nın en bilinen üzümleri Kara Dimrit, Parmak üzümü ve Ahmetbağ üzümüdür. Hacıbektaş’ta evlerin bazılarında aile fertleri tarafından sınırlı miktarda şarap yapılmaktadır. Yapılan bu şaraba “kurma şarap” bazen de “küp şarabı” denilmektedir.

Karaburna köyünde ise Deniz Şarapçılık ve Ekinar Şarapçılık olmak üzere iki firma hizmet vermektedir. Deniz Şarapçılık Firması tarafından Aryatus ve Laurasia markaları adı altında şarap üretilmektedir. Ekinar Şarapçılık Firması tarafından Anadolu Bağları ve Hacıbektaş Karahöyük markaları adı altında şarap üretilmektedir.

“Karaburna köyünde ilk kurulan Şarap fabrikası Karahöyük Şarapçılık’tır. 1967 ‘de kurulan firma, 2010 yıllarında üretimini durdurmuştur.”

Öküzgözü, Emir, Kalecik Karası, Kara Dimrit, Boğazkere, Horoz Karası üzümleri işlemlerden geçirildikten sonra şişelenmektedir. Hacıbektaş’taki dükkanlardan şarap alabileceğiniz gibi Karaburna köyüne de gidip şarap alabilirsiniz. Ayrıca,“Hacıbektaş Şarabının ülkemizin birçok bölgesine dağıtımı ve satışı da yapılmaktadır.”

Deniz Şarapçılık Tel No: tel:+05368293381

Ekinar Şarapçılık Tel No: tel:+03123462400