Taylan Sümer

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Hacıbektaşlıdır. Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü yüksek derece ile bitirdi. 2006 yılında Hacıbektaş Müzesi’nde Arkeolog olarak göreve başladı. SÜMER, Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nin düzenlenmesinde 2007 yılından itibaren Hacıbektaş Belediyesi Anma Kurulu’nda yer almaktadır. 2013 yılında Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından birçok yüzey araştırması ve kazı çalışmasında Bakanlık Temsilcisi olarak görevlendirildi.

Hacıbektaş Müzesi ile Hacıbektaş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin restorasyon ve bakım-onarım çalışmaları ile teşhir-tanzim çalışmalarında aktif olarak yer aldı. SÜMER, Hacıbektaş kültürü ve Hacı Bektaş Veli Dergahı hakkında naçizane bildiklerini uzun yıllar boyunca Hacıbektaşlılara ve Hacıbektaş’a gelen canlara anlattı; bir yerde rehberlik hizmeti yaptı.

2018 yılında Necdet AKPINARLI ile birlikte HAYAD Derneği‘ni (Hacıbektaş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği) kurdu. Dernek olarak “Hacıbektaş Yel Değirmeni” projesinin hayata geçirilmesi çalışmasında yer aldı ve tarihi yel değirmeninin restorasyonunun tamamlanmasında ve turizme kazandırılmasında önemli bir rol oynadı. Bunun yanı sıra Hacıbektaş Yel Değirmeni konulu bilimsel bir makale kaleme aldı; makale, Arkeoloji ve Sanat Dergisi’nin 158. sayısında yayınlandı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hacıbektaş’a Gelişinin 100. Yılı Etkinlikleri için hatıra pulları tasarladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen SÜMER’in bazı fotoğrafları, fotoğraf dergilerinde yayınlandı.

SÜMER, Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Vakfı Bilim ve Danışma Kurulu üyesidir. Halen Hacıbektaş Müzesi’nde Arkeolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.